Jan Bajtlik

Społeczny problem niskiego poziomu czytelnictwa chciałem pokazać bez moralizatorstwa. Hasło Bądź człowiekiem, czytaj! ma przypomnieć, że czytanie jest tak naturalne dla człowieka, jak sen, jedzenie czy śmiech. Podstawą projektu Typogryzmol były liczne warsztaty typograficzne z dziećmi, które stały się najsurowszymi recenzentami pracy dyplomowej. Dzieci wiedzą swoje i potrafią zdecydować, co im się podoba, a co nie.

Jan Bajtlik

Ur. 1989; studiował na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie w Pracowni Grafiki Wydawniczej prof. Lecha Majewskiego i Pracowni Projektowania Książki prof. Macieja Buszewicza (2008–2013); za pracę dyplomową Bądź człowiekiem, czytaj! otrzymał wyróżnienie rektorskie. Tworzy książki dla dzieci, plakaty i ilustracje, prowadzi warsztaty typograficzne dla dzieci. Ilustracje m.in. w „TIME”, „Liberation”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Architekturze” i „Przekroju”. Otrzymał wiele nagród w międzynarodowych i krajowych konkursach graficznych, m.in.: srebrny medal za plakat Remember na 10. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia), wyróżnienie na 12. Biennale Plakatu w Meksyku, wyróżnienie za plakat o Marii Skłodowskiej-Curie w 10. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS, 2010, oraz I nagrodę za plakat Dom w 12. edycji, 2011. Trzykrotny laureat Skopje International Poster Festival (I nagroda 2011). Za książkę dla dzieci Europa Pingwina Popo otrzymał wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2011 Polskiej Sekcji IBBY. Miał 14 wystaw indywidualnych, brał udział w blisko 75 wystawach zbiorowych w Polsce i na granicą.