Karolina Oleniczak

Wystawa MOTYW przybliża dekoracyjną sztukę ludową Kujaw – od wiejskich motywów zdobniczych na tkaninach czy też przedmiotach codziennego użytku aż po popularne wzornictwo fajansu włocławskiego. Ponadto przedstawia rozwój sztuki ludowej ziemi kujawskiej, zogniskowany na historii słynnej Fabryki Fajansu we Włocławku.
Głównym motywem podjęcia tego tematu był mój osobisty związek z Kujawami – urodziłam się i dorastałam we Włocławku. Chciałam także zmierzyć się ze współczesnym trendem wykorzystywania folkloru w nowoczesnej architekturze wnętrz i, inspirując się wzorami włocławskiego fajansu, stworzyć linię produktów do aranżacji przestrzeni mieszkalnych i sprawdzić, jak będzie ona funkcjonować we współczesnej dekoracji typu „new folk”.

Karolina Oleniczak

Ur. 1987; studiowała socjologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2006–2008) oraz na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2007–2013). Zajmuje się grafiką użytkową, projektowaniem wystaw, wnętrz i mebli, wizualizacją malarstwem. Jako grafik współpracuje z warszawskim Teatrem Tomasza Karolaka IMKA oraz agencją PR Martis CONSULTING, ponadto projektuje wnętrza i wystawy sklepowe.