Monika Toruń

Na 50 zagadek matematycznych składają się wybrane przeze mnie zagadki z książki Lilavati Szczepana Jeleńskiego, napisanej w 1926 roku. W projekcie podjęłam próbę stworzenia nowej formuły dla książki z łamigłówkami. Bardzo wyraźne rozdzielenie zagadek oraz odpowiedzi poprzez odwrócenie ich względem siebie i umieszczenie w innych miejscach książki pozwala na prowadzenie gry z czytelnikiem, który musi odnaleźć w książce dalszy ciąg zagadki. Każdą rozkładówkę projektowałam indywidualnie, wyznaczając jednak stałe miejsce dla żywej paginy. Wrażenie matematycznej czystości (silny kontrast czerni i bieli, konsekwentne użycie dwóch krojów pisma) złagodziłam, wprowadzając odręczne rysunki.

Monika Toruń

Ur. 1987; studiowała na Wydziale Wzornictwa (2007–2011) oraz Wydział Grafiki (2011–2013) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendium Rektora ASP w Warszawie. Zajmuje się projektowaniem graficznym. Brała udział w wystawie Design 28 Najlepsze Dyplomy Projektowe Akademii Sztuk Pięknych 2013, Katowice.