Anna Jochymek

Instalacja przestrzenna z elementami działania performatywnego
121,55 kg saletry potasowej
55,25 kg węgla
44,20 kg siarki
biurko kancelaryjne wojskowe, krzesło, mosiężna popielnica
4 żołnierzy Wojska Polskiego w stopniu kaprala

Bâton fleurdelisé – buława marszałkowska, znak dostojeństwa wojskowego, falliczny kształt nawiązujący do męskości. Napoleon stwierdził, że każdy żołnierz francuski nosi w swym tornistrze laskę marszałka Francji, czyli może awansować z szeregowca na marszałka. Określa to iluzoryczność w podążaniu za celami, które w gruncie rzeczy są dość abstrakcyjne.

Anna Jochymek

Ur. 1988, córka żołnierza i fizjoterapeutki. W 2011 ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (licencjat, specjalność fotografia), w 2013 roku – Wydział Sztuki Mediów i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (magister, specjalność działania przestrzenne). Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. Performance Space, Londyn; Centrum för fotografi, Sztokholm; MOCAK, Kraków. Dyrektor artystyczny gazety festiwalowej „Na horyzoncie”, 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Współpraca asystencka z prof. Mirosławem Bałką w Pracowni Działań Przestrzennych na Wydziale Sztuki Mediów, ASP w Warszawie, od września 2013 roku.